Keramika

60 dětí čáslavické školy navštěvuje novou keramickou dílnu

Pokud řekneme slova „keramika“ a  „hlína“, někteří si představí hlínu, kterou by šlo natěžit kdekoli v přírodě, trošku propláchnout a zkusit ji použít k výrobě keramických předmětů. Ale to je jen dětská představa, i když ne všude! Většina dětí ze  Základní a Mateřské školy Čáslavice by vám řekla, že už jen samotná hlína pro výrobu keramiky je celkem věda. Existuje jí řada druhů různých barev i struktury, s kamínky nebo bez kamínků, a každá taková hlína má svoje specifické vlastnosti.
Zpracování hlíny je tvůrčí činnost, kdy z kousku  beztvaré hmoty vzniká něco,  co si tvůrce, tedy keramik amatér vymyslel, co cítí a na co myslí. Všechny pocity dokáže ona obyčejná hlína odrazit ve výsledném výrobku. Někdy jen pouhý pocit hnětení hlíny, která se pod našimi dlaněmi mění a převaluje, má doslova uklidňující dopad na naši duši. K tvorbě z hlíny používáme hlavně ruce, ale také řadu nejrůznějších pomůcek, jako dlabátka, nožíky, vykrajovátka i šablony, špejle, hladítka nebo i předměty a textilie se zajímavou strukturou povrchu.

O keramický kroužek v čáslavické škole byl v roce 2015/2016  velký zájem. V září 2016 se do kroužku přihlásil dvojnásobek dětí, celkem 60. A to už jsme se do malých prostor bývalé keramické dílny nedokázali vejít. Velmi vstřícný krok učinil starosta obce Čáslavice Vladimír Bartes. Díky pomoci šikovného Richarda Večerky a Jiřího Macha, byly upraveny nové prostory pro keramickou dílnu. Aby bylo na čem tvořit, zhotovili i velký pracovní stůl.  A tak se na začátku roku 2017 přestěhovala keramická dílna do nových prostor, za což všichni moc děkujeme!

Keramický kroužek probíhá každý týden v pondělí, úterý a ve čtvrtek a děti jsou rozděleny do pěti skupin po 12 dětech. Již druhým rokem společně vytvoříme mnoho výrobků, které udělají radost nejen dětem, ale i jejich rodičům či kamarádům. Pravidelně vyrábíme i dárečky z hlíny pro vánoční prodejní minijarmark na besídce školy Pohoda Vánoc.  Společně ještě chceme novou dílnu vymalovat, aby sklepní prostory byly veselejší a pestřejší.

Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. A tak si společně hrajeme s hlínou, jsme báječná parta dětí, která si pomáhá, tvoří, směje se

Permanent link to this article: http://www.zscaslavice.cz/keramika/